چیدمان مبلمان اتاق خواب کودک و نوجوان

مبلمان اتاق خواب کودک و نوجوان

وقتی صحبت از نوع چیدمان و دکوراسیون خانه می‌شود، اکثر افراد اهمیت دکوراسیون در اتاق نشیمن را به یاد می‌آورند؛ چرا که در لحظۀ ورود به منزل، اولین جایی که تمام توجه‌ها را به سمت خودش جلب می‌کند، آنجاست. در حالی‌که این دقت و توجه در چینش باید در تمام اتاق‌های یک خانه رعایت شود. دقت در دکوراسیون اتاق خواب از جمله فضا‌هایی است که عمدتاً مورد غفلت قرار می‌گیرد و شاید میزان حساسیتی که افراد بر دکوراسیون اتاق پذیرایی دارند، برای اتاق خواب نداشته باشند. این موضوع زمانی پراهمیت می‌شود که می‌خواهیم چینش مبلمان اتاق خواب فرزندمان را انجام بدهیم.

اهمیت چینش اصولی اتاق خواب

اتاق خواب کودک و نوجوان از فضا‌هایی است که احتیاج به طراحی و چیدمان دقیق دارد؛ چرا که فرد ساعات زیادی را در آن‌جا سپری می‌کند؛ پس باید فضایی آرام، شادی‌بخش، مناسب و مطابق سلیقۀ او باشد تا در اتاق احساس راحتی و آرامش منحصربه‌فردی داشته باشد.
این مقاله به بیان راهکار‌هایی برای انتخاب مبلمان مناسب اتاق کودک و نوجوان می‌پردازد تا بتوانید فضایی شاد و کاربردی را برای فرزندتان فراهم کنید.

مبلمان اتاق خواب کودک و نوجوان2

انتخاب مبلمان متناسب با فضای اتاق خواب

پیش از آن‌که به توضیح ثأثیر فضای موجود در انتخاب نوع مبلمان بپردازیم؛ می‌دانیم که سرویس خواب تنها شامل تختخواب و کمد نمی‌شود بلکه پاتختی، میز آرایش، آینه قدی و دراور یا فایل را نیز در برمی‌گیرد. بنابراین در گزینش این نوع لوازم با محوریت قرار دادن متراژ اتاق، باید هوشمندانه عمل کرد.

اتاق خواب دنج و کوچک

اگر می‌خواهید سرویس خواب برای اتاقی که فضای کمی را در اختیار دارد انتخاب کنید، می‌توانید تختخواب‌های کابینی را مدنظر قرار دهید. این نوع تختخواب‌ها با داشتن محفظه برای قرار دادن وسایل می‌تواند کاربردی بیش از یک تخت را برای شما فراهم کند و نقش پاتختی یا همان کمد‌های کوچک را به‌خوبی ایفا کند. بهتر است اندازه تخت برای اتاق‌های کوچک را ۲۰۰* ۹۰ در نظر بگیرید.
چیدمان تخت باید به صورتی باشد تا از حداقل فضا استفاده شده و فضای کافی و جداگانه‌ای برای بازی کودک وجود داشته باشد. اگر علاقه‌ای به استفاده از تختخواب‌های کابینی ندارید، می‌توانید در کنار تختخواب یک پاتختی نیز داشته باشید تا تمام وسایل را در آن قرار دهید و فضای آزاد بیشتری را به دکوراسیون اختصاص دهید. جایی که پیشنهاد می‌شود تختخواب را قرار دهید، درست در وسط اتاق خواب است تا همچنین بتوانید از فضای پیرامونی اتاق برای تکمیل دکوراسیون فضا به‌خوبی استفاده کنید. همچنین اگر دیواری بی‌استفاده در اتاق هست، می‌شود تختخواب نزدیک به دیوار قرار داده شود که البته این نوع چیدمان خیلی سفارش نمی‌شود.

مبلمان اتاق خواب کودک و نوجوان3
کمدی که قرار است در این اتاق خواب گذاشته شود بهتر است کمدی با در‌های شیشه‌ای یا آینه‌دار باشد تا اتاق را بازتر و بزرگ‌تر نشان دهد. علاوه بر این، قرار دادن آینه قدی در این نوع اتاق‌های دارای فضای محدود، القا کنندۀ فضای بیشتری به محیط خواهد بود مخصوصأ اگر آینه را در جایی قرار دهید که نور را انعکاس دهد.
انتخاب رنگ باید بر اساس جنسیت کودک و متناسب با تم موجود در اتاق انجام شود تا هارمونی میان رنگ‌ها جلوۀ قابل توجهی داشته باشد. همچنین بهتر است برای کودکان از رنگ‌های روشن استفاده شود. اگر اتاق خواب پسرانه است، استفاده از رنگ‌های آبی روشن و سبز زیتونی گزینۀ خوبی است. در اتاق خواب دخترانه وجود طیف‌های مختلفی از رنگ صورتی می‌تواند خیره‌کننده و هیجان‌انگیز باشد. فارغ از در نظر گرفتن جنسیت هنگام انتخاب رنگ، پیشنهاد ما برای اتاق‌های دنج و کوچک، استفاده از رنگ‌های روشن برای تختخواب و دیگر وسایل جانبی است تا فضا بازتر و بزرگ‌تر از آنچه هست، دیده شود.

اتاق خواب وسیع و بزرگ

اگر فضای اتاق خواب کودک و نوجوان از محیط وسیع و نسبتأ خوبی برخوردار است، می‌توانید سرویس خواب را به طور کامل تهیه کنید و از فضا‌های اتاق به خوبی استفاده کنید. سرویس خواب برای کودکان و نوجوانان، شامل تخت یک نفره، میز آرایش و یک پاتختی می‌شود.
اتاق خواب بزرگ برای نوجوان پسر را می‌توانید علاوه بر تختخواب، با یک کمد لباس، میز تحریر و میز پاتختی طراحی کنید. اگر اتاق خواب متعلق به دختر نوجوان است، باید به موارد بالا، میز آرایش با آینه را نیز بیفزایید.
هنگام چینش تختخواب در اتاق خوابی بزرگ، می‌توانید با خیال راحت تختخواب بزرگی را انتخاب کنید که القا کنندۀ عظمت اتاق باشد. بزرگ‌ترین سایز برای تختخواب بزرگ ۲۰۰*۱۸۰ می‌باشد. تختخواب را نزدیک به دیوار قرار داده و از بقیۀ فضای اتاق در جهت دکوراسیون کمد، پاتختی و آینه استفاده کنید. اکنون که فضای بزرگی در اختیار دارید، می‌توانید پاتختی را کنار تخت بگذارید و بر روی پاتختی چراغ‌خواب یا دیگر وسائل تزئینی را بگذارید.

مبلمان اتاق خواب کودک و نوجوان1
رنگ غالب در اتاق خواب‌های بزرگ، می‌تواند تیره باشد تا ابهت و شکوه تختخواب بزرگ را بهتر به نمایش بگذارد. هرچند که هنگام انتخاب رنگ اصلی‌ترین عامل توجه به سلیقۀ شخصی است. اجازه دهید نوجوانان خودشان رنگ تختخواب و تجهیزات اتاق را انتخاب کنند تا احساس مالکیت بیشتری نسبت به محیط داشته باشند. رنگ‌های پیشنهادی برای تختخواب دخترانه، بنفش یا سفید می‌باشد. همچنین برای اتاق پسرانه رنگ‌های آبی تیره و قهوه‌ای پیشنهاد می‌شود.
برای قرار دادن دیگر لوازم اتاق خواب، لازم نیست از نظم و ترتیب خاصی پیروی کنید یا وسایل را به هم خیلی نزدیک کنید، بلکه با فاصله ایجاد کردن میان کمد‌ها و تختخواب می‌توانید نمای بهتری از دکوراسیون اتاق خواب بزرگ بسازید.
اتاق خواب بزرگ، از یک امتیاز ویژه برخوردار است که امکان قرار دادن نیم‌ست مبل یا کاناپه را داخل اتاق امکان‌پذیر می‌کند که با این کار می‌توانید اتاق خواب نوجوان را به دو بخش تقسیم کنید؛ محلی برای استراحت کردن و مکانی برای مطالعه کردن.

کلام آخر

باید این نکته را در نظر داشت که چیدمان اصولی مبلمان اتاق کودکان و نوجوانان دختر و پسر مستلزم توجه به عوامل مختلفی از جمله سن، علاقه‌ها و سلایق شخصی کودک و نوجوان، ابعاد اتاق خواب، انطباق رنگ‌ها، احساس راحتی، کیفیت، سبک و طرح شاد، جذاب و جالب‌توجه می‌باشد. با رعایت این نکات و ترفند‌ها می‌توانید اتاق خوابی رویایی و فضای منحصربه فردی را برای فرزندتان به ارمغان بیاورید.

خرید انواع مدل های مبلمان، میزناهار خوری، جلومبلی و عسلی
جهت دیدن محصولات بیشتر بر روی دکمه کلیک کنید.
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *