راهنمای خرید آباژور مناسب دکوراسیون خانه

مقالات

در هنگام تکمیل کردن دکوراسیون منزل، از کاربرد و اهمیت اکسسوری‌ها غافل نشوید. به‌کار بردن اکسسوری هماهنگ با سبک مبلمان و دیگر اثاثیه، بر هارمونی و جذابیت خانه می‌افزاید. یکی از این اکسسوری‌ها، آباژور می‌باشد. آباژور علاوه بر ایجاد نور و روشنایی در فضا، به زیبایی و جذابیت محیط می‌افزاید. آباژور انواع مختلفی دارد.
در این نوشتار، هیلدا چوب قصد دارد به راهنمای خرید آباژور بپردازد و نکاتی را در زمینه خرید آباژور مناسب ارائه دهد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بتوانید در نهایت بهترین آباژور را برای تکمیل دکوراسیون خود خریداری کنید.

آباژور چیست؟

نوعی چراغ تزئینی و روشنایی‌بخش است که در فرمی زیباتر از چراغ‌ها و لامپ‌هایی که استفاده می‌-شود، آن را می‌بینیم. در این چراغ از نوعی پوشش برای هدایت نور به سمت پایین استفاده می‌شود. به این پوشش، کلاهک یا شید می‌گویند. بخش دیگر آباژور پایه آن است. لامپ آباژور به پایه آن وصل می‌شود. قسمت عمده نور آباژور از بخش زیرین آن و همچنین بالای شید خارج می‌شود. البته بهتر است بدانید که خیلی نباید بر روی مسأله روشنایی‌بخشی آباژور حساب کنید.
اگر قصد خرید آباژور برای منزل را دارید، باید به دو عامل سبک دکوراسیون منزل و شکل و ظاهر آباژور توجه داشته باشید. آباژور‌ها به دو صورت در بازار عرضه می‌شوند؛ رومیزی که عمده‌ترین شکل آباژور است و مدل زمینی یا‌ایستاده که می‌توانید این مدل را در گوشه اتاق یا پذیرایی قرار دهید.

fgلی مقالات

خرید آباژور

هنگامی که برای خرید آباژور به فروشگاه یا وب‌سایت فروش محصولات دکوراسیون منزل مراجعه می‌کنید، احتمال پیش می‌آید که با دیدن تنوع محصولات دچار سردرگمی شوید و نتوانید به‌درستی محصول مورد نیاز را انتخاب نمایید. بهتر است پیش از اقدام به خرید، چک لیستی از آیتم‌های آباژور مورد نظر را یادداشت کرده و همراه داشته باشید. با این روش می‌توانید به سادگی و درستی خرید آباژور را انجام دهید. در این‌جا، هیلدا چوب با بیان نکاتی برای خرید آباژور در کنار شماست تا بتوانید با درنظر داشتن این اصول و نکات، انتخاب آسان‌تری داشته باشید.

دقت در سایز و اندازه آباژور هنگام خرید

وقتی صحبت از توجه به اندازه آباژور می‌شود، در نظر بگیرید که این اندازه را در تناسب با آیتم دیگری باید بررسی نمایید. دو جزء اصلی آباژور کلاهک و پایه آن می‌باشد. این دو قسمت آباژور باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند؛ به عبارتی سایز کلاهک کوچک یا بزرگ باید با اندازه پایه مطابقت داشته باشد. برای اینکه هنگام انتخاب دچار خطا نشوید، اصول زیر را می‌توانید در نظر بگیرید:

• قسمت انتهایی کلاهک باید دارای عرض بیشتری در مقایسه با پهن‌ترین قسمت پایه باشد. بهترین حالت این است که کلاهک در هر دو طرف به اندازه تقریباً ۳/۱ سانتی‌متر از پایه آباژور بزرگ‌تر باشد. درنظر داشتن این معیار اندازه‌گیری باعث می‌شود ظاهر آباژور‌ایده‌آل به‌نظر برسد.

• اندازه ارتفاع کلاهک آباژور باید سه چهارم ارتفاع پایه باشد. آباژور‌هایی با کلاهک‌های خیلی بلند یا خیلی کوتاه، قطعاً جلوه دلچسبی را ایجاد نمی‌کند.

• به فاصله میان لامپ و کلاهک آباژور دقت ویژه داشته باشد تا کلاهک آن نسوزد و یا دچار تغییر رنگ نشود. برای پیشگیری از این مورد، بهتر است لامپ و کلاهک آباژور به اندازه ۵ تا ۵/۷ سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند. قسمت بالایی کلاهک باید به اندازه‌ای باز باشد تا گرما و مقداری از نور آباژور خارج شود و منجر به ایجاد تغییر در ظاهر کلاهک نشود.

• اگر با رعایت موارد گفته شده همچنان در انتخاب تردید داشتید، ترجیحا آباژوری را انتخاب کنید که بزرگ باشد مگر اینکه قصد داشته باشید آباژور را داخل اتاقی بسیار کوچک و دنج و یا راهروی با عرض کم قرار دهید.

مورد دیگری که هنگام خرید آباژور باید به آن توجه کنید، جدای از مواردی که ذکر شد هماهنگی اندازه کلاهک با اندازه و ابعاد اتاقی است که می‌خواهید آن را در آنجا قرار دهید.

اگر آباژور را برای اتاق بزرگی خریداری می‌کنید و به دنبال این هستید که فضای اتاق را پراسباب نشان دهید، آباژور بزرگ بسیار مناسب می‌باشد.

در مقابل، اتاق‌های کوچک را با آباژور بزرگ خیلی شلوغ و ناهماهنگ نشان خواهید داد. بهتر است سایز و اندازه آباژور با اندازه اتاق مطابقت داشته باشد و هارمونی و تناسب ایجاد کند.

fdgلی مقالات

تناسب شکل ظاهری آباژور با دکوراسیون منزل

آباژور در طرح‌ها و اشکال مختلفی در بازار وجود دارد و عرضه می‌شود. آباژور‌ها را در اشکال مخروطی، مربعی و گرد مشاهده می‌کنیم. هریک از این آباژور‌ها را در نوع خاصی از دکوراسیون می‌توانیم به‌کار ببریم. اگرچه هنگام انتخاب آباژور می‌توانید اولویت را سلیقه و نظر شخصی خود قرار دهید؛ بهتر است اصولی انتخاب نمایید.

آباژور مخروطی را بهتر است در دکوراسیون کلاسیک به کار ببرید. از طرفی، آباژور استوانه‌ای شکل را بیشتر در دکوراسیون مدرن به کار می‌برند.

آباژوری که کلاهک آن گرد است، بهتر است پایه آن نیز گرد باشد. آباژور با پایه مربعی شکل نیز با کلاهک مربع مناسب است. هرچند تأکید می‌شود که قانونی برای رعایت این اصول وجود ندارد و شما می‌توانید آباژور با پایه مربعی را با کلاهک گرد خریداری نمایید.

به‌طور کلی، می‌توان گفت آباژور‌های گرد طرفداران بیشتری دارند و با اکثر سلیقه‌ها جور درمی‌آید. از طرف دیگر، می‌توان برای آباژور‌های مربعی مزیت تطبیق‌پذیری بالا در کنار دیوار را نام ببرید. آباژور‌های مربعی را می‌توانید به دلیل زاویه‌داربودن آن به‌راحتی در کنار دیوار اتاق قرار دهید در حالی‌که این مزیت را برای آباژور گرد نمی‌بینیم. بنابراین می‌توان گفت آباژور مربعی تطبیق‌پذیری بالاتری با محیط‌ها و اتاق‌های کوچک دارد چون می‌تواند به راحتی کنار دیوار قرار بگیرد.

توجه به جنس آباژور هنگام خرید

حالا که درمورد شکل و ابعاد آباژور به توافق رسیدید، بهتر است جنس و متریال کلاهک آن را مورد توجه قرار دهید. جنس آباژور‌ها را می‌توانید در انواع مختلف ابریشم، کتان، مخمل، پوست، پلاستیک و کاغذ مشاهده کنید.

آباژور‌هایی با جنس نخی، ابریشمی و کاغذی مناسب خانه‌هایی است که دکوراسیون غالب در آن سنتی و کلاسیک می‌باشد.

برای فضا‌ها و خانه‌هایی که دکوراسیون و چینش در آن‌ها مدرن، امروزی و یا مینیمال است، آباژور‌های با جنس پوستی بسیار مناسب است.

مقالات

دقت در رنگ و طرح آباژور هنگام خرید

برای انتخاب طرح و رنگ آباژور می‌توانید آن را با میزان نوری که از آباژور انتظار دارید، تطبیق دهید. اگر می‌خواهید از آباژوری که استفاده می‌کنید جدای از ظاهر زیبا و شیک آن، از روشنایی و نور آن برای کار‌هایی که احتیاج به نور بیشتری دارد، استفاده کنید، بهتر است سراغ آباژور‌هایی با رنگ شفاف و روشن مثل کرمی یا شیری بروید.

رنگ آباژور در فضا‌ها و اتاق‌های بزرگ و دارای نور کافی تنها به سلیقه شما وابسته است. می‌توانید آباژور‌هایی را که رنگ کلاهک آن‌ها تیره و مات است، خریداری کنید و با این کار ظاهری شیک و جذاب در اتاق ایجاد نمایید.

اگر می‌خواهید آباژور‌های رنگی متفاوتی را طی زمان‌های مختلف امتحان کنید، می‌توانید این کار را با تغییر فصل‌ها و با تغییر رنگ در کلاهک آباژور انجام دهید.

برای فصل بهار می‌توانید رنگ‌های روشن و شاداب بهاری را برای آباژور انتخاب کنید. در فصول پاییز و زمستان بهتر است سراغ رنگ‌های تیره و گرم بروید. با این‌کار می‌توانید تنوعی در آباژور اتاق به وجود‌آورید.

در مورد طرح روی آباژور پیشنهاد می‌کنیم به اصل تضاد توجه کنید. بهتر است اگر کلاهک آباژور طرح‌های پیچیده و شلوغی دارد، پایه آن ساده باشد و برعکس.

سخن پایانی

در این مقاله از هیلدا چوب، راهکار‌هایی جهت خرید آباژور ارائه شد. انتخاب آباژور برای اتاق‌ها باید به تناسب نیاز‌ها، اصول و سلیقه شخصی باشد. ‌امیدواریم با در نظر داشتن نکاتی که در مقاله به آن‌ها پرداختیم، از خرید خود رضایت داشته باشید. اکنون نوبت شماست تا برایمان در کامنتها بنویسید هنگام انتخاب آباژور چه مواردی را مدنظر قرار می‌دهید؟

امتیاز شما به این نوشته:
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *