آشنایی با انواع کاربرد آباژور که باید بدانید

fd مقالات

توجه به کاربرد آباژور در دکوراسیون داخلی فضا‌ها و اتاق‌های منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شاید تصور کنید که آباژور وسیله‌ای دست و پاگیر و دارای کاربرد اندکی می‌باشد. تزئین فضای اتاق‌ها را شاید تنها مزیت استفاده از آباژور‌ها بدانید. در این محتوا از هیلدا چوب همراه با شما هستیم تا نشان دهیم کاربرد آباژور‌ها بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.
نورپردازی و ایجاد فضایی تزئینی تنها یکی از کاربرد‌های متداول آباژور‌ها می‌باشد. تا پایان این محتوا با ما باشید تا از کاربرد آباژور‌ها و موارد استفاده از آن‌ها مطلع شوید.

چرا آباژور؟

ممکن است خانه شما دارای اتاق نشیمن یا پذیرایی بزرگی باشد و یا حتی خانه کوچکی داشته باشید. در هر دو حالت، امکان استفاده از آباژور فراهم است. از مزایای استفاده از آباژور در فضا‌های متفاوت، می‌توانیم ایجاد نور پردازی ملایم و مناسب را نام ببریم. این نوع از نورپردازی منجر به ایجاد احساس آرامش، راحتی و صمیمت در افراد منزل خواهد شد.

قرار دادن آباژور در اتاق خواب باعث می‌شود تا استراحت و خواب بهتری را تجربه کنید. با گذاشتن آباژور مناسب با نور ملایم در اتاق خواب، دیگر احتیاجی نیست لامپی از اتاق را روشن بگذارید. آباژور در اتاق خواب به همان اندازه که آرامش‌بخش می‌باشد، روشنایی بخش نیز هست.

ddمقالات

آباژور‌ها را می‌توانید در محیط‌های ادرای نیز قرار دهید؛ چرا که تنوع در سبک طراحی آباژور بالا بوده و قابلیت تطبیق‌پذیری با اکثر فضا‌ها را داراست. همچنین می‌توانید از آباژور در کتابخانه‌های شخصی نیز استفاده کنید و چندین برابر به جذابیت فضا بیفزایید. از آباژور‌ها در باغ و فضا‌های خارجی و طبیعی و همچنین تراس‌های بزرگ آپارتمان‌ها نیز استفاده می‌شود.

در ادامه به تفصیل انواع کاربرد آباژور را بیان می‌کنیم و مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه شوید.

ایجاد تمرکز در نقطه کانونی خانه

تا به حال به کاربرد بالا بردن تمرکز بر نقطه‌ای از خانه توسط آباژور‌ها فکر کرده‌اید؟
انتخاب آباژور اگر درست و در تناسب با فضای اتاق انجام شود، می‌تواند قسمتی از خانه را که می‌-خواهید با نورپردازی آباژور جلوه بیشتری ببخشید را برجسته کند. این اتفاق را می‌توانید با استفاده از آباژورهای‌ایستاده انجام دهید. آباژور‌ایستاده در هر بخشی از خانه شما می‌تواند جای گیرد؛ راهروی ورود به منزل، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و…

اگر می‌خواهید تمرکز را به سمت میزی که در اتاق پذیرایی قرار گرفته است و یا به سمت کتابخانه-ای که در اتاق نشیمن قرار دارد، جلب کنید کافی است آباژور‌ایستاده را در کنار آن قرار دهید. ‌ایستایی این نوع از آباژور و نور ملایمی که از کلاهک آن به محیط و فضای خانه ساطع می‌گردد، در ایجاد فضایی چشمگیر مؤثر است و تمام توجه‌ها را به سمت خود جلب خواهد کرد.

آباژور‌ایستاده، روشنایی‌بخش منزل

درست است که عمده کاربرد آباژور‌ها در دسته تزئینی و فرعی قرار می‌گیرد اما خوب است بدانید که از برخی آباژور‌ها می‌توانید برای روشنایی فضای اتاق‌ها استفاده کنید. ممکن است در برخی قسمت-‌های اتاق احتیاج به نور، بیشتر احساس شود. مثلاً میز مطالعه و میز کاری و یا حتی میزی که برای پذیرایی از آن استفاده می‌کنید، ممکن است به نور بیشتری احتیاج داشته باشند! نیاز به نور بیشتر و یا تنظیم نور محیط را با انتخاب آباژور مناسب می‌توانید برطرف نمایید.

gخلی مقالات

آباژور و ایجاد سایه روشن‌ها جذاب

اگر جزء آن دسته افرادی هستید که علاقه به ایجاد نور پردازی و ایجاد فضای تاریک و روشن با سایه‌ها دارید، از این کاربرد آباژور‌ها غافل نشوید! آباژور‌ها می‌توانند به خوبی در جهت ایجاد فضایی رمانتیک توام با سایه‌های روشن و تاریک به کمک شما بیایند.

حس گرما و صمیمیت با آباژور

ممکن است از تأثیر رنگ‌های گرم و سرد بر روی ذهن و فکر انسان اطلاع داشته باشید. استفاده از رنگ‌های گرم در فضای دکوراسیون اتاق‌ها می‌تواند احساساتی همچون صمیمیت و محبت را در شما بیشتر فعال کند. همچنین قرار داشتن در معرض نور آباژوری که زردرنگ یا انبه‌ای رنگ است، آرامش و گرما را به شما می‌بخشد.

ایجاد تغییر در زاویه دید با آباژور‌ایستاده

آباژور‌ایستاده به دلیل ارتفاعی که دارد به خوبی می‌تواند توجه بصری شما را در ارتفاع بالاتری قرار دهد. این روش را مخصوصاً زمانی که خانه دارای سقف مرتفعی است به کار می‌برند تا عمده توجه به سمت بالا کشیده شود. با قرار دادن یک آباژور‌ایستاده در گوشه‌ای از اتاق نشیمن، فضای اتاق را وسیع‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهید.

gh مقالات

آباژور مؤثر در بالا بردن هارمونی در دکوراسیون

اگر به درستی از آباژور هم سبک با سبک دکوراسیون منزل بهره ببرید، با تأکید بیشتر بر تطبیق-پذیری عناصر اتاق، فضایی دلچسب را ایجاد خواهید کرد. خانه‌ای را درنظر بگیرید که در آن پایه آباژور در تناسب با پایه چوبی مبلمان قرار دارد، رنگ و متریال به کار رفته در پوشش کلاهک آباژور متناسب با جنس روکش مبلمان است و سبک لوستر به کار رفته برای اتاق متناسب با سبک آباژور گوشه اتاق است. تمامی این موارد نشان‌گر پای‌بندی به اصول دکوراسیون منزل و ایجاد فضایی چشمگیر می‌باشد.

سخن آخر

در این مقاله به ضرورت استفاده از آباژور‌ها و کاربرد آن‌ها در محیط‌ها و فضا‌های مختلف پرداختیم. استفاده از آباژور‌هایی با طرح‌های جذاب، در نورپردازی جهت بهبود جلوه دهی به محیط مؤثر است. همچنین کاربرد آباژور در خانه‌ها علاوه بر ایجاد روشنایی، راحتی و آرامش را برای اعضای خانواده به همراه خواهد داشت. کدام یک از کاربرد‌های آباژور شما را به خرید آباژور برای منزل تشویق می‌-کند؟

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *