10 نکته مهم در خرید تخت نوزاد

نوزاد


1. تخت خواب باید در کجا قرار گیرد؟

مخصوصاً در چند ماه اول، بهتر است تختخواب را در اتاق خواب اصلی قرار دهید تا کودک در طول شب به شما نزدیک باشد. حتی در هنگام شیردهی در شب، می توانید بلافاصله نوزاد خود را بپوشید و مجبور نباشید اتاق خواب را ترک کنید. تختخواب نباید جلو یا در مجاورت بخاری یا زیر پنجره باشد.

نوزاد 1402


2.قاب چوبی

 تختخواب باید دارای یک قاب با ارتفاع قابل تنظیم باشد بنابراین لازم نیست در چند ماه اول برای بلند کردن کودک خود از تختخواب تا این حد خم شوید. باید توجه داشته باشید که در بالاترین حالت هنوز حداقل 30 سانتی متر بین لبه بالایی قاب باریکه و لبه بالایی شبکه فاصله وجود دارد. این حداقل ارتفاع برای جلوگیری از افتادن کودک شما از تخت در نظر گرفته شده است. پایین ترین حالت باید 60 سانتی متر باشد تا از بالا رفتن زودرس جلوگیری شود.


3. میله ها

 فاصله بین میله ها باید حداقل 4.5 سانتی متر و حداکثر 6.5 سانتی متر باشد تا کودک شما نتواند به دام افتاده یا سرش گیر کند. دو تا سه پله لغزنده در تخت به کودک شما اجازه می دهد تا بعداً با خیال راحت از آن خارج شود.


4. از تخت نوزاد تا تخت کودک

 با تعداد زیادی تخت، شما می توانید میله ها را بردارید و تخت را با عناصر اضافی به یک تخت کودک تبدیل کنید. هنگام خرید باید مطمئن شوید که قطعات جانبی لازم در آن گنجانده شده است یا اینکه باید آنها را جداگانه خریداری کنید.

5. مواد و امنیت

تخت خواب باید از مواد غیر سمی، غیر خطرناک و آزمایش شده ساخته شود. مطمئن شوید که تختخواب لبه یا گوشه تیز نداشته باشد. علاوه بر این، سطح تخت نوزاد باید به راحتی تمیز شود.


6.تشک

یک تشک راحت به کودک شما اجازه می دهد تا خواب خوب و مطمئنی داشته باشد. باید عاری از مواد مضر، قابل تنفس و نه خیلی نرم باشد. کانال های هوای داخل تشک باعث کاهش تنفس مجدد و گرمای بیش از حد کودک شما می شود. لبه بیرونی تشک نوزاد باید محکم باشد. ضخامت تشک 10 سانتی متر توصیه می شود. به دنبال پوشش قابل جدا شدن و شستشو باشید. قبل از اینکه کودک شما چند ساعت اول را در تخت بگذراند، باید تشک را به خوبی هوا دهید.

نوزاد لاکچری

7. کیسه خواب

به راحتی می توانید اندازه مناسب کیسه خواب نوزاد را تعیین کنید.

اندازه مناسب = ارتفاع بدن – طول سر + 10 سانتی متر فضای رشد

هنگام خرید کیسه خواب نوزاد، حتما باید به موادی توجه کنید که فاقد مواد مضر بوده و حداقل در دمای 40 درجه قابل شستشو باشند. در قسمت داخلی یا بیرونی قسمت پشتی نباید هیچ درز یا نوار ارتجاعی وجود داشته باشد – این می تواند به کودک شما فشار بیاورد. اگر یک زیپ وسط دارید، باید مطمئن شوید که در جهت پا بسته می شود تا کودک شما نتواند روی زیپ به خود آسیب برساند. همچنین اگر کیسه خواب نوزاد* از یک کیسه بیرونی و یک کیسه داخلی تشکیل شده باشد بسیار کاربردی است. این بدان معنی است که کیف داخلی را می توان بدون کیف بیرونی در شب های گرم تابستان نیز استفاده کرد.


8. بدون بالش در تخت

 لطفا بدون بالش و پتو در تخت خواب انجام دهید. به این ترتیب می توانید خطر احتقان خطرناک تنفسی یا گرمازدگی را کاهش دهید. همچنین راهنمای جامع ما را بخوانید و بدانید که برای داشتن یک محیط خواب ایمن و مطلوب باید به چه نکات اساسی توجه کنید.

9. ضربه گیر، سایبان تخت و پوسته

به همان اندازه که سایبان ها، لانه ها و خزهای تخت نوزاد زیبا و نوازش کننده هستند – برای به حداقل رساندن خطر مرگ ناگهانی نوزاد، باید از آنها دوری کنید. آنها همچنین می توانند منجر به احتقان تنفسی و گرمای بیش از حد شوند.

10. دمای اتاق برای خواب

دمای اتاق برای خواب باید بین 16 تا 18 درجه باشد. اتاق خواب باید از قبل به خوبی تهویه شود.

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *