6 نکته طلایی در مورد مبل کلاسیک که باید بدانید

مقالات

مبلمان کلاسیک همواره جزو مبل‌های پرطرفدار و محبوب، بودند و هستند. ظاهر مجلل، چوب‌های دارای نقش و نگار و منبت کاری شده از مشخصه‌های اصلی این مبل‌ها محسوب می‌شوند. در هنگام خرید مبل کلاسیک بایستی نکاتی را مدنظر قرار دهید تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید. در ادامه به طور کامل درباره‌ی این نکات صحبت خواهیم کرد.

مبل کلاسیک

تولید مبل‌های کلاسیک به صده‌های قبل و کشورهای اروپایی برمی‌گردد؛ این مبل‌ها ظاهری اصیل، ظریف و همراه با چوب‌های کار شده دارند. مبل کلاسیک انواع مختلفی دارد و در دکوراسیون‌های مختلف نیز می‌توان از آن‌ها بهره برد. ظاهر شکیل و ظریف، متقارن، نقش‌ها و خطوط هندسی منظم و استفاده از متریال با کیفیت و گرانبها از جمله ویژگی‌های بازر این مبلمان به‌شمار می‌آیند.

نکات قابل توجه در خرید مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک به‌خاطر ظرافت و داشتن متریال باکیفیت، عموما هزینه‌ی بالاتری نسبت به سایر انواع مبل‌ها دارند؛ بنابراین در هنگام گزینش این مبل‌ها بایستی دقت کافی به خرج دهید. کیفیت بالا و هماهنگی با دکور مدنظر شما، مهم‌ترین موضوعات در خرید مبل کلاسیک هستند. اگر شما نیز به فکر خرید مبلمان کلاسیک هستید، موارد زیر را حتما مدنظر قرار دهید.

نکات خرید مبل کلاسیک

1- تفاوت مبل کلاسیک و استیل

به خاطر شباهت میان مبل استیل و کلاسیک، گاهی اوقات افراد این دو را اشتباه به جای هم به کار می‌برند؛ اما دقت کنید که مبل کلاسیک و استیل تفاوت‌های ملموسی دارند. از مهم‌ترین تفاوت‌های میان این دو سبک مبلمان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چوب بیشتری در ساختار مبل‌های استیل استفاده می‌شود.
  • ظرافت مبل‌های کلاسیک بیشتر است و منبت کاری‌های چوب مبل کلاسیک دارای نقوش ریزتر و ظریف‌تری است.
  • مبل استیل سنگین‌تر بوده و به خاطر استفاده از متریال بیشتر، قیمت بالاتری هم دارد.
  • ارتفاع و به‌طور کلی اندازه‌ی مبل‌های استیل، بزرگ‌تر است.

2- چیدمان مناسب مبل کلاسیک

هر چند که مبل‌های ظریف به‌خاطر ظاهر مجلل خود، برای فضاهای بزرگ، انتخاب مناسبی هستند، اما به خاطر اندازه‌ی جمع و جور، برای خانه‌ها و فضاهای متوسط و کوچک نیز کارایی دارند. به‌خاطر ظاهر متقارن و کلاسیک، چیدمان مبل‌های کلاسیک نیز باید تا حدودی به‌شکل متقارن انجام گیرد و مبل‌ها یک فضای کانونی را تا حدی دور کنند. همچنین بهتر است که این مبل‌ها در بخش کانونی پذیرایی و در مرکز لوستر قرار گیرند.

چیدمان مبل کلاسیک

3- چوب به کار رفته در مبل

چوب مبلمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است، چرا که دوام و کیفیت و البته زیبایی و ظرافت مبل، تا حد زیادی به چوب به‌کار رفته در آن، وابسته است. این امر برای مبل کلاسیک اهمیت دوچندانی نیز دارد؛ چرا که اولا تمام اسکلت این مبل‌ها را چوب آن تشکیل می‌دهد و دوما هم با نقش‌پذیری و رنگ و طرح مناسب، تاثیر زیادی در ظاهر مبل دارد. در ساخت این مبل‌ها از چوب‌های ارزشمندی نظیر راش، گردو، فندق و چنار که استحکام کافی دارند، استفاده می‌شود.

4- طراحی و منبت کاری

طراحی‌های پیچیده و ظرافت کاری‌های زیبا، از شاخصه‌های مبل کلاسیک هستند. معمولا این منبت‌کاری‌ها در دسته‌ها و پایه‌ و تاج مبل انجام می‌شوند و ظاهر لوکس و ظرافت را به مبلمان کلاسیک می‌افزایند. از آنجایی‌که این منبت‌کاری‌ها کار دست است؛ قیمت مبلمان کلاسیک نیز باطبع گران خواهد بود. ظرافت و دقت بیشتر در طرح‌ها سبب کیفیت بالاتر و قیمت بیشتر این مبل‌ها می‌شود.

5- پارچه مبل

کیفیت و زیبایی پارچه نیز عامل مهم دیگری است که در حین انتخاب مبل کلاسیک بایستی لحاظ شود؛ چرم طبیعی، ساتن، کتان، حریر و مخمل از جمله پارچه‌هایی هستند که برای پوشش مبل‌های کلاسیک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. عموما پارچه‌ی مبل‌های کلاسیک دارای رنگ‌های خنثی نظیر کرمی، بژ، طلایی، سبز روشن، زیتونی، سرمه‌ای و نقره‌ای است. نوع پارچه نیز تاثیر زیادی در قیمت این مبل‌ها دارد.

پارچه مبل کلاسیک

6- کلاف مبل کلاسیک

کلاف مبل گرچه به طور مستقیم بر روی ظاهر مبل تاثیر ندارد، اما راحتی و دوام یک مبل، تا حد زیادی متاثر از کلاف آن هست. برای تست کلاف مبل، می‌توانید با نشست و برخاست چک کنید که آیا مبل صدای غژ غژ می‌دهد یا خیر. دوبل بودن کلاف مبل، کیفیت نقاط اتصال قطعات مبل به هم و استحکام کافی، از جمله مواردی هستند که باید به درستی چک شوند.

نتیجه گیری

بررسی کیفیت مبل کلاسیک و موارد ذکر شده نظیر، جنس چوب، کیفیت منبت کاری، پارچه، کلاف مبل و جنس و کیفیت فوم از جمله مهم‌ترین جزئیات در خرید مبلمان کلاسیک هستند. البته چینش و متراژ خانه، ارتفاع سقف، فرش و… را نیز حتما روی طرح و اندازه‌ی مدل‌ها، مد نظر قرار دهید. در پایان امیدواریم بتوانید بهترین خرید را داشته باشید و از این مبلمان ظریف و هنری، نهایت لذت را ببرید. چنان‌چه شما هم تجربه و نکته‌ای در زمینه‌ی خرید مبل کلاسیک دارید، خوشحال می‌شویم که تجربه‌ی خود را با ما در میان بگذارید.

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *