انتخاب مناسب رنگ برای انواع سرویس خواب

مناسب رنگ برای انواع سرویس خواب

هر اتاق در یک خانه بسته به هدف آن، نیاز‌های رنگی متفاوتی دارد. انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب نیز بر همین مبنا صورت می‌گیرد. اتاق خواب محل استراحت و آرامش است. به همین سبب انتخاب مناسب دکوراسیون اتاق خواب معنایی بسیار متفاوت با رنگ‌های اتاق‌های دیگر خانه دارند و انتخاب رنگ مناسب می‌تواند تفاوت زیادی در فضای کلی اتاق و کیفیت خواب ایجاد کند. رنگ مناسب می‌تواند موجب آرامش و رنگ نامناسب می‌تواند موجب دلهره و آشفتگی شود. اگر رنگ‌ها و طرح‌های متنوع سرویس خواب، انتخاب را برایتان سخت کرده و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

تأثیر انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب

سرویس خواب و دیوار اتاق خواب عناصر اساسی در طراحی داخلی اتاق خواب هستند که بسته به سبک انتخابی شما می‌تواند متفاوت باشد. همانطور که می‌دانید رنگ‌ها رابطه مستقیمی با روحیات انسان دارند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که سلول‌های گیرنده چشم، نسبت به رنگ‌ها حساسیت متفاوتی دارند و هر رنگ تأثیر متفاوتی بر روی مغز انسان دارد. برخی از آن‌ها نوعی حالت سرخوشی و برخی آرامش را القا می‌کنند و برخی می‌توانند موجب دلهره و گرفتگی روحیه شوند. به طور کلی استفاده از رنگ‌های ملایم در اتاق خواب ترجیح داده می‌شوند، زیرا تأثیر مثبتی بر ساعت و کیفیت خواب و روحیه افراد دارند. بنابراین قبل از اقدام برای خرید سرویس خواب بهتر است با ویژگی‌های اساسی رنگ‌ها آشنا باشیم.
اگر قصد خرید سرویس خواب دارید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید. از سرویس‌های خواب زیبا و باکیفیت ما دیدن کنید.

خواب خورشید

آشنایی کلی با رنگ‌ها

همانطور که اشاره شد انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب می‌تواند تأثیرات متفاوتی در روحیه ما ایجاد کند. بنابراین شناخت رنگ‌ها اولین گام برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب است.

رنگ‌های اولیه، ثانویه و سوم

سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز، آبی و زرد. به آن‌ها رنگ‌های اصلی می‌گویند زیرا تنها رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های دیگر ایجاد نمی‌شوند.

رنگ‌های ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی ایجاد می‌شوند:

  • بنفش (قرمز + آبی)
  • سبز (زرد + آبی)
  • نارنجی (زرد + قرمز)

رنگ‌های درجه سوم از ترکیب رنگ‌های اصلی در نسبت‌های مختلف به دست می‌آید:

  • قرمز بنفش (آبی + ۲ قسمت قرمز)
  • سبز مایل به زرد (آبی + ۲ قسمت زرد)
  • بنفش مایل به آبی (قرمز + ۲ قسمت آبی)
  • زرد نارنجی (قرمز + ۲ قسمت زرد)
  • آبی مایل به سبز (زرد + ۲ قسمت آبی)
  • نارنجی-قرمز (زرد + ۲ قسمت قرمز)

دمای رنگ

یکی از عناصری که در انتخاب سرویس اتاق خواب باید به موردتوجه قرار گیرد، دمای رنگ است. رنگ‌ها بر این اساس به سه حالت گرم، سرد و خنثی تقسیم می‌شوند.

رنگ‌های گرم شامل سایه‌های مرتبط با گرمای خورشید – زرد، قرمز، نارنجی – و رنگ‌های زمینی مانند قهوه‌ای، خاک رس و سفالی هستند. رنگ‌های گرم تند، عمیق، آغوش گونه و برای ایجاد اتاق‌های دنج و صمیمی‌ایده‌آل هستند.

رنگ‌های سرد با سایه‌های مختلف آبی، سبز و فیروزه‌ای شناخته می‌شوند. این تناژ‌ها معمولاً برای انتقال احساس آرامش و مدیتیشن استفاده می‌شوند.

رنگ‌های خنثی مثل سفید و سیاه دارای شدت و اشباع کم هستند. بدان معنا که آن‌ها انرژی کمی به فضا می‌دهند، اما در مقابل احساس رفاه، آرامش و تمرکز را القا می‌کنند.

خواب ویولت

رنگ‌های گرم با تولید آدرنالین موجب افزایش فشار خون، تنفس، حرارت و گرما و رنگ‌های سرد باعث، کاهش ضربان قلب، کاهش دمای بدن و ایجاد حس آرامش و سرما می‌شوند. بنابراین رنگ‌های گرم احساس بیشتر و رنگ‌های سرد آرامش بیشتری ایجاد می‌کنند که در انتخاب مناسب رنگ برای انواع سرویس خواب می‌تواند موردتوجه قرار گیرد.

رنگ مناسب برای سرویس خواب

حالا که کمی با رنگ‌ها آشنا شدید بهتر می‌توانید در مورد رنگ خواب مناسب اتاق خواب خود تصمیم بگیرید. ‌ایده‌های زیر می‌تواند به شما در ایجاد فضایی منحصر به فرد و جذاب در اتاق خواب کمک کند.

سرویس خواب سفید

رنگ سفید خنثی است و همچنین یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در طراحی داخلی است. تطبیق‌پذیری آن کامل است (هیچ رنگی نیست که نتوان آن را در کنار آن قرار داد) و انتخاب‌ایده‌آلی برای روشن‌تر کردن و بزرگتر کردن فضا است. با توجه به خنثی بودن رنگ سفید بهتر است دیگر وسایل اتاق خواب از رنگ‌های گرم باشند تا مانع دلگیری و کسل‌کنندگی فضا شود. سرویس خواب سفید وقتی با روکش‌های فلزی (طلا، برنز، نقره) و چوب‌های گرانب‌ها ترکیب شود، یک اتاق خواب زیبا و مجلل را به تصویر می‌کشد.

سرویس خواب سبز

رنگ سبز بسیار آرامش‌بخش است. طیف‌های مختلف رنگ سبز به دلیل الهام گرفتن از طبیعت و ایجاد حس آرامش یکی از بهترین گزینه‌ها در انتخاب رنگ مناسب سرویس خواب است. رنگ سبز با ایجاد آرامش، تعادل و بهبود کیفیت خواب، باعث افزایش انرژی و حس بهتر در هنگام بیدار شدن از خواب می‌شود. تلفیق این رنگ با رنگ‌هایی چون بنفش و نقره‌ای جلوه بیشتری به آن می‌دهد.

رنگ سرویس خواب

سرویس خواب با رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی مانند سفید، بژ و خاکستری یک انتخاب همیشگی و همه کاره برای یک اتاق خواب دنج و رویایی هستند. آن‌ها می‌توانند ظاهری تمیز و مدرن ایجاد کنند و به راحتی با الگو‌ها و بافت‌های مختلف ست شوند. رنگ‌های خنثی برای ایجاد حس آرامش در اتاق خواب شما عالی هستند. خاکستری روشنایی سفید را حفظ و در عین حال فضای مدرن‌تری ایجاد می‌کند. با این حال استفاده بیش از حد از آن در دکوراسیون، فضا را دلگیر می‌کند.

سرویس خواب آبی

استفاده از رنگ آبی یک محیط آرام ایجاد می‌کند که می‌تواند در خلق و خو و روحیه ما اثر بگذارد. رنگ آبی یک کلاسیک اتاق خواب است، به خوبی با هر دو رنگ خنثی و روشن جفت می‌شود و با هر سبکی از دکوراسیون، از سنتی گرفته تا معاصر، مطابقت دارد. مثلاً ترکیب این رنگ با زرد تداعی‌کننده حس و حال ساحلی و با صورتی کم رنگ تداعی‌کننده یک محیط فانتزی در اتاق خواب است.

سرویس خواب بنفش

رنگ بنفش بسته به درصد رنگ تشکیل‌دهنده می‌تواند گرم یا سرد باشد. اگر رنگ آبی آن بیشتر باشد سرد و اگر رنگ قرمز آن بیشتر باشد گرم است. بنفش به عنوان یک رنگ سرد، حالتی طبیعی، ملایم و آرام‌بخش دارد و استفاده درست از آن در اتاق خواب می‌تواند جلوه‌ای دلنشین، شیک و جذاب به این فضا ببخشد. استفاده از رنگ بنفش در کنار زرد‌ایده‌ای مناسب برای ایجاد فضای خاص و بی‌نظیر است.

سرویس خواب کرم

کرم‌ها یا رنگ‌های بژ ملایم نقطه شروعی عالی برای‌ایده‌های آرامش‌بخش اتاق خواب هستند. سرویس خواب کرم یک گزینه عالی برای افرادی است که برای خوابیدن مشکل دارند. تقریباً هر سبک داخلی را می‌توان با دکوراسیون کرم و خنثی تفسیر کرد. سبک‌های مدرن مینیمالیستی، اسکاندی طبیعی، رمانتیک، روستایی و سبک‌های دیگر با رنگ کرم چشمگیر به نظر می‌رسند. طرح رنگ کرم باعث می‌شود اتاق خواب بزرگتر به نظر برسد، همچنین ظاهر اتاقی که شکل غیر معمولی دارد را یکدست می‌کند.

سرویس خواب قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای هیچگاه قدیمی و دمده نمی‌شود. عمق بسیار زیاد رنگ‌های قهوه‌ای به ایجاد حس آرامش کمک می‌کند که می‌تواند رنگ قهوه‌ای را به یک رنگ‌ایده‌آل برای سرویس خواب تبدیل کند. با تلفیق رنگ قهوه‌ای با رنگ کرم می‌توان فضایی گرم و آرام در اتاق خواب ایجاد کرد.

خواب پارلا

سرویس خواب مشکی

رنگ مشکی یک رنگ خنثی است که تلفیق آن با رنگ‌های سفید، نقره‌ای، طلایی و مسی جلوه‌ای فوق‌العاده ایجاد می‌کند. تلفیق رنگ مشکی و سفید با ایجاد تضاد، باعث بزرگ نشان دادن فضا‌های کوچک می‌شود و از این رو یک انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب فضا‌های کوچک است.

سرویس خواب کلاسیک

در سبک کلاسیک بیشتر از رنگ‌های خنثی و تیره مانند قهوه‌ای و طلایی استفاده می‌شود. بنابراین رنگ سرویس خواب کلاسیک بیشتر به رنگ چوب طبیعی یا قهوه‌ای است که با ایجاد نقوش و منبت کاری جلوه بیشتری ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ‌های تیره و تلفیق آن با هایلایت‌های طلایی جذابیت سرویس خواب کلاسیک را دوچندان می‌کند.
می‌خواهید بدانید، چگونه یک اتاق خواب را به سبک کلاسیک تجهیز و در عین حال راحتی و تجمل را به آن اضافه کنیم، به بخش سرویس خواب کلاسیک مراجعه کنید.

سرویس خواب مدرن

سرویس خواب مدرن همواره یکی از گزینه‌های محبوب دکوراسیون اتاق خواب برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی است که در عین کاربردی بودن، جلوه‌ای شیک و ساده به اتاق خواب می‌بخشد. در انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب مدرن می‌توان گفت که هر چقدر رنگ سرویس خواب روشن‌تر باشد، به سبک مدرن نزدیک‌تر است. می‌خواهید بدانید چه سرویس خوابی یک اتاق خواب را مدرن می‌کند؟ با فشردن لینک سرویس خواب مدرن و مشاهده مدل‌های متنوع یاد بگیرید که چه‌ایده‌های طراحی می‌توانند این سبک را برایتان ایجاد کنند.

چند نکته برای انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب

در نظر گرفتن ویژگی‌های رنگ‌ها و احساساتی که از نظر بصری و عاطفی منتقل می‌کنند و شناخت جلوه‌های که می‌توان با ترکیب سایه‌های مختلف به دست آورد، تنها اولین قدم در ایجاد محیط‌های هماهنگ و همخوان با محیط هدف است. علاوه بر دانش فنی، عوامل دیگری مانند سلیقه شخصی نیز می‌تواند بر انتخاب رنگ برای سرویس خواب تأثیر بگذارند در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که به شما در ایجاد یک تابلوی رنگی مناسب برای اتاق خوابی صمیمی، دنج و آرام کمک می‌کند.

خواب وارنا

علاقه شخصی خود را در نظر بگیرید.

هنگام انتخاب رنگ سرویس خواب به علاقه خود نیز توجه کنید. اگر ظاهر مدرن‌تری را ترجیح می‌دهید، ممکن است رنگ‌های تند و روشن و اگر ظاهر سنتی‌تری را ترجیح می‌دهید، ممکن است رنگ‌های ملایم‌تری را انتخاب کنید.

از سلیقه خود لذت ببرید.

در حالی که پیروی از طرح‌ها و سبک‌ها هنگام انتخاب رنگ‌ها بسیار مهم است، اولین قدم این است که هرگز سلیقه خود را نادیده نگیرید. مجموعه‌ای از رنگ‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید، آن‌ها را به روش‌های مختلف کنار هم قرار دهید تا بتوانید بهترین رنگ را برای سرویس خواب خود پیدا کنید.

یک محیط خواب کاربردی تک رنگ ایجاد کنید.

نقش اصلی اتاق خواب افزایش راحتی، آرامش و استراحت است. همانطور که قبلاً ذکر شد، اولویت دادن به رنگ‌های ملایم که باعث ایجاد آرامش می‌شوند، بسیار مهم است. یک سرویس خواب تک رنگ مناسب‌ترین گزینه برای ایجاد فضایی آرامش‌بخش است.

یک سبک جذاب و متعادل انتخاب کنید.

در اتاق خواب باید تعادل رنگ را در هر عنصری جست و جو کرد، از دیوار‌ها گرفته تا مبلمان، از منسوجات گرفته تا اجسام تزئینی و سیستم نورپردازی، جلوه بصری باید آرام و هماهنگ باشد.

اندازه اتاق را در نظر بگیرید.

اندازه اتاق شما نیز می‌تواند در انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب نقش داشته باشد. رنگ می‌تواند اتاق‌ها را متفاوت جلوه دهد. رنگ‌های روشن می‌تواند اتاق شما را بزرگ‌تر و بازتر و رنگ‌های تیره‌تر می‌تواند اتاق شما را کمی کوچک‌تر و دنج‌تر نشان دهد. اگر اتاق خواب شما نسبتاً کوچک است، بهتر است از سرویس خواب‌های روشن استفاده کنید. اما اگر اتاق بزرگ است، انتخاب رنگ‌های تیره‌تر می‌تواند فضای صمیمی‌تری ایجاد کند.

اگر دچار دودلی هستید، رنگ‌های خنثی را انتخاب کنید.

رنگ‌های خنثی جلوه‌های متنوعی ارائه می‌دهند و آنطور که برخی افراد تصور می‌کنند، خسته‌کننده نیستند. در عین حال یک سازگاری و تطبیق‌پذیری منحصر به فرد با انواع رنگ‌ها را در بر دارند.

خواب آوا

رنگ دیگر وسایل موجود در اتاق خواب را در نظر بگیرید.

به جز سرویس خواب دیگر وسایل موجود در اتاق خواب مثل قالیچه، پرده، گلدان، آباژور و نیز رنگ دیوار و کفپوش نیز در انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب نقش دارند. مثلاً اگر کفپوش اتاق خواب شما تیره است، بهترین گزینه انتخاب سرویس خواب‌هایی با رنگ‌های ملایم‌تر است.
اگر با خواندن مقاله موفق شدید رنگ سرویس خواب خود را انتخاب کنید و حالا می‌خواهید برای جنس آن تصمیم بگیرید، شما را به خواندن مقاله سرویس خواب ملامینه بهتر است یا‌ ام دی اف دعوت می‌کنیم.

کلام آخر

انتخاب مناسب رنگ برای سرویس خواب می‌تواند در ایجاد یک فضای آرام و راحت و در عین حال جذاب مؤثر باشد. از دکور‌های موجود سرنخ بگیرید، حال و هوای کلی را که می‌خواهید ایجاد کنید در نظر بگیرید و از آزمایش بافت‌ها و الگو‌های مختلف نترسید. با شناخت رنگ‌ها و پیروی از نکات می‌توانید بهترین گزینه را برای اتاق خواب خود پیدا و فضا و زیبایی مورد نظر خود را ایجاد کنید و علاوه بر زیبایی و جذابیت، از داشتن آرامش بیشتر و خواب بهتر لذت ببرید.

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *