تقویت سیستم ایمنی بدن با چند روش خانگی

بدن


سیستم ایمنی ما روز و شب کار می کند و به طور بسیار موثری در برابر انواع بیماری زا، از باکتری ها گرفته تا ویروس ها و قارچ ها عمل می کند. تخمین زده می شود که میلیاردها سلول ایمنی هر روز تکثیر می شوند یک دستاورد عظیم! با یک رژیم غذایی سالم و یک سبک زندگی متعادل، می توانیم به عملکرد روان سیستم ایمنی کمک کنیم. با ظهور همه‌گیری کرونا، موضوعات تحریک سیستم ایمنی، توسعه سیستم ایمنی و تقویت سیستم ایمنی بیش از هر زمان دیگری مرتبط هستند، زیرا یک سیستم ایمنی ضعیف باعث ایجاد دوره‌های شدیدتر بیماری‌های عفونی می‌شود. ریزمغذی هایی مانند ویتامین ها اغلب برای تقویت سیستم ایمنی به کار گرفته می شوند. محصولات گیاهی، به عنوان مثال در قالب غذاهای طبیعی یا درمان های خانگی، به همان اندازه محبوب هستند که درمان های ایمنی ویژه و مکمل های غذایی برای سیستم ایمنی و فلور روده از داروخانه ها. در اینجا می توانید دریابید که چه چیزی به شما کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید و چه گزینه هایی برای افزایش ویژه دفاعی شما وجود دارد. ما بهترین نکات و ترفندها را در مورد چگونگی تحریک، تقویت و تقویت سیستم ایمنی به شما خواهیم گفت.

بدن


چرا باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

فعال كردن، تقويت و حمايت از سيستم ايمني به ويژه در فصل سرما بسيار مهم است. بیش از 200 ویروس به تنهایی می توانند باعث سرماخوردگی شوند. نمایندگان شناخته شده رینوویروس ها، آدنوویروس ها، ویروس های آنفولانزا یا آنفولانزا و ویروس های کرونا هستند. علائم معمول عفونت های تنفسی ویروسی گلودرد، سرفه و آبریزش بینی است. علاوه بر ویروس های سرماخوردگی، انواع بی شماری از ویروس ها نیز وجود دارند که می توانند باعث بیماری شوند. از جمله ویروس های بیماری زا که اغلب با آنها در تماس هستیم، می توان به ویروس های تبخال اشاره کرد. باکتری ها نیز اغلب می توانند در زندگی روزمره برای ما مشکلاتی ایجاد کنند. سالمونلا، اشرشیاکلی و شرکت علل معمول بیماری های روزمره مانند شکایات گوارشی هستند. دور نگه داشتن عوامل بیماری زا غیرممکن است زیرا ما در همه جا با آنها روبرو هستیم. ویروس ها اغلب در زندگی روزمره از طریق تماس مستقیم با قطرات عفونی منتقل می شوند. این عفونت قطره ای نامیده می شود. هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن، عوامل بیماری زا وارد هوا می شوند و بنابراین می توانند به افراد دیگر منتقل شوند. انتقال همچنین می تواند هنگام دست دادن یا لمس دستگیره های آلوده درب رخ دهد. در مورد عفونت به اصطلاح تماسی یا اسمیر، فرد از طریق دست با ترشحات حاوی پاتوژن تماس پیدا می کند. اگر دهان، بینی یا چشم ها را لمس کنید، عفونت از طریق غشاهای مخاطی رخ می دهد.


چه کسانی باید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند؟

میکروب ها در همه جای محیط وجود دارند در عموم و در خانه، در توالت و در آشپزخانه. برای یک فرد سالم، بیشتر این موارد بی ضرر هستند. با این حال، ما همچنین می توانیم در زندگی روزمره با میکروب های بیماری زا در تماس باشیم. بیماری های عفونی بیشتر از طریق دست ها منتقل می شوند. با این حال، بیماری ها می توانند از طریق ذرات معلق در هوا نیز منتقل شوند. یک مثال شناخته شده ویروس های سرماخوردگی مانند ویروس های کرونا هستند که می توانند از طریق ذرات معلق در هوا به دستگاه تنفسی فوقانی نفوذ کنند. برای اینکه بدن به خوبی در برابر مهاجمان مضر مسلح شود، توصیه می شود همه به طور منظم سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند نه فقط برای کودکان، افراد بیمار یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف. با توجه به پیری طبیعی سیستم ایمنی، به اصطلاح ایمنی زایی، که منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شود، توصیه می شود که به طور فعال سیستم ایمنی ضعیف در سنین بالا تقویت شود.

تقویت سیستم ایمنی: 5 نکته برای دفاع بهتر

         
تغذیه سالم

یک سیستم ایمنی قوی مهمتر از همه مسئله رژیم غذایی مناسب است. بنابراین اولین نکته برای داشتن سیستم ایمنی قوی و سالم این است: رژیم غذایی متعادل داشته باشید. مارچوبه در بهار، توت فرنگی در تابستان، سیب در پاییز: تا حد امکان فصلی و مهمتر از همه “رنگارنگ” بخورید. غذاهای طبیعی مانند میوه، سبزیجات، آجیل و دانه‌ها نیز ریزمغذی‌هایی را فراهم می‌کنند که می‌توانند در طول فرآوری از بین بروند، مثلاً در اثر گرما. هنگام خرید به سبزیجات منطقه ترجیح دهید. غذاهای آماده و شیرینی ها اغلب حاوی کالری، قند یا اسیدهای چرب اشباع زیادی هستند که بر متابولیسم و ​​در نتیجه بر سیستم ایمنی بدن فشار وارد می کند. غذای مورد علاقه سیستم ایمنی بدن شما تازه است، تا حد امکان غذای فرآوری شده یا به آرامی پخته شده باشد. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات تازه در روز توسط DGE (انجمن تغذیه آلمان) برای محافظت در برابر کمبود ریزمغذی های ضروری توصیه می شود. به خصوص سالم هستند ب- توت ها و سبزیجات چلیپایی که شامل تمام سبزی های کلرد می شود. رژیم غذایی متنوع برای سیستم ایمنی قوی شامل حبوباتی مانند لوبیا و عدس نیز می شود. اینها کالری کم، غنی از مواد مغذی و تامین کننده خوبی برای تامین روزانه پروتئین و فیبر هستند. فیبر برای میکروبیوم روده شما مفید است که حاوی باکتری هایی است که از دفاع بدن شما پشتیبانی می کند. اگر می خواهید سیستم ایمنی خود را تقویت کنید، باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی غذاهای پری بیوتیک مانند کنگر فرنگی، کاسنی یا سالسیفیه مصرف می کنید تا فلور روده را با غذا تامین کنید. یک درمان خانگی خوب پوسته پسیلیوم است که می تواند فعالیت روده را نیز تنظیم کند.

ایمنی


ویتامین ها و مواد معدنی

 تامین کافی ویتامین ها و مواد معدنی برای تمام سیستم های بدن مهم است. به عنوان مثال برای سیستم ایمنی، سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی، گوارشی یا تولید مثل. بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای این کار باید از خارج تامین شود. 4 ویتامین و عناصر کمیاب زیر برای سیستم ایمنی اهمیت ویژه ای دارند: ویتامین C: همچنین به عنوان اسید اسکوربیک شناخته می شود، ویتامین C اولین چیزی است که در مورد تقویت سیستم ایمنی بدن به ذهن می رسد. ویتامین D: این ویتامین که اغلب به عنوان ویتامین خورشید از آن یاد می شود، یک ویتامین همه جانبه واقعی در بین ویتامین هایی است که در فرآیندهای متابولیک متعددی نقش دارد، به عنوان مثال. در عضلات، استخوان ها و سیستم ایمنی بدن. در حال حاضر به طور کلی پذیرفته شده است که مکمل ویتامین D ضروری است. روی: اگر به وظایف متنوع روی در بدن نگاه کنید، در واقع باید توجه بیشتری را در برنامه ریزی تغذیه روزانه ما به خود جلب کند. برخی آن را برای پوست، مو، ناخن و برخی دیگر به دلایل باروری مصرف می کنند. یکی از وظایف آن کمک به عملکرد عادی سیستم دفاعی ما است. سلنیوم: سلنیوم یک عنصر کمیاب بسیار هیجان انگیز است که باید با دقت بیشتری به آن نگاه کنید. اگر به شدت با غده تیروئید خود سر و کار نداشته باشید، به ندرت با سلنیوم سروکار دارید، اگرچه عملکردهای مهمی مانند محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو دارد. سایر ریزمغذی‌هایی که به عملکرد طبیعی سیستم ایمنی شما کمک می‌کنند عبارتند از: ویتامین A، ویتامین‌های B6، B12، اسید فولیک (فولیک) که همچنین متعلق به ویتامین‌های گروه B است و عناصر کمیاب آهن و مس.


سوپر غذاها

 نه تنها میوه های عجیب و غریب مانند آکای یا گوجی بری ابر غذاها هستند. غذاهای فوق العاده مانند کلم پیچ، زغال اخته و کلم بروکلی نیز در آستان ما رشد می کنند. و آنها به سادگی عالی هستند زیرا بسیاری از ریز مغذی ها را در اختیار ما قرار می دهند یا همچنین حاوی مواد گیاهی ثانویه مهم تغذیه ای هستند، به عنوان مثال. B. فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها یا گلوکوزینولات ها. تا چه حد چنین ترکیبات گیاهی فعال زیستی می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، هنوز به طور علمی مشخص نشده است. با توجه به دفاع خوب شما. غذاهای فوق العاده جالب زیر: آرونیا: توت‌های کوچک بومی آمریکای شمالی به دلیل ترکیبات ویژه با خواص تعدیل‌کننده ایمنی، آنتی‌اکسیدانی و محافظت از عروق، به طور فزاینده‌ای در کانون تحقیقات تغذیه قرار می‌گیرند. توت آرونیا به ویژه سرشار از آنتوسیانین است. این پلی فنل های ارزشمند همچنین مسئول رنگ بنفش تیره تا سیاه آنها هستند. زغال اخته: زغال اخته به عنوان یک غذای فوق العاده برای زنان در این کشور شهرت پیدا کرده است، زیرا تحقیقات گیاهی عمدتاً بر روی پتانسیل آن برای جلوگیری از سیستیت تمرکز دارد. با این حال، انواع توت ها که کمتر با نام آلمانی کرن بری شناخته می شوند، منبع بسیار خوبی از ریزمغذی ها و مواد حیاتی مانند پروآنتوسیانیدین هستند – و بنابراین برای زنان و مردان به همان اندازه جالب هستند. آسرولا: آسرولا یک ابر غذای سیستم ایمنی است زیرا این میوه هسته دار منبع عالی ویتامین C طبیعی است: 100 گرم میوه حاوی 1700 میلی گرم ویتامین C است. نیاز روزانه توصیه شده برای زنان بالغ 95 میلی گرم در روز و برای مردان 110 میلی گرم در روز است. در روز و برای زنان شیرده حتی 125 میلی گرم در روز. میوه های تازه به دلیل طعمی که دارند کمتر برای مصرف مستقیم مناسب هستند و همچنین در این کشور موجود نیستند. شما آسرولا را به صورت آب یا پودر دریافت می کنید که از آن استفاده می کنید. ب. می تواند در موسلی مخلوط شود.


گیاهان دارویی

گیاهان دارویی متعددی برای سیستم ایمنی در گیاه درمانی مدرن شناخته شده است. گیاهان دارای مواد شیمیایی گیاهی که دارای اثر تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. به اصطلاح تعدیل کننده های ایمنی می توانند به شما. فعالیت سلول های ایمنی مختلف مانند ماکروفاژها یا سلول های کشنده طبیعی را تحریک می کند و در نتیجه بر ایمنی سلولی تأثیر مثبت می گذارد.


مکمل های غذایی

 آیا به دنبال یک ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی هستید؟ هر داروخانه ای مجموعه گسترده ای از محصولات را برای تقویت سیستم ایمنی ارائه می دهد. علاوه بر محصولات گیاهی با ترکیبات گیاهی ثانویه، عمدتا حاوی مکمل های غذایی برای عملکرد سیستم ایمنی است. آماده سازی ترکیبی برای یک سیستم ایمنی سالم معمولا بر اساس ویتامین ها و عناصر کمیاب است که ثابت شده است که به عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک می کند. این شامل: ویتامین A ویتامین سی ویتامین دی ویتامین B6 ویتامین B12 اسید فولیک فلز روی سلنیوم فلز مس اهن برخی از فرمولاسیون ها همچنین حاوی میکروارگانیسم های انتخابی هستند که روده را کلونی می کنند. روده بزرگترین اندام ایمنی ماست. فلور روده متشکل از تعداد بی‌شماری باکتری «خوب» روده است که از سیستم ایمنی بدن حمایت می‌کند. رایج ترین سویه های باکتریایی بیفیدوباکتری ها و لاکتوباسیل ها هستند. مکمل های غذایی جایگزین یک رژیم غذایی سالم نیستند. اما دلایل خوبی وجود دارد که چرا حمایت هدفمند از سیستم ایمنی با ویتامین های مهم برای سیستم ایمنی منطقی است. همیشه باید یک محصول با کیفیت داروخانه را از یک تولید کننده معتبر انتخاب کنید. زیرا قرص های مولتی ویتامین همه یکسان نیستند. ترکیبات هوشمند یافته‌های پزشکی ارتومولکولی را در نظر می‌گیرند که به استفاده هدفمند از ریزمغذی‌ها برای سلامتی – بر اساس تحقیقات علمی اختصاص دارد.

امتیاز شما به این نوشته:
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *