نحوه شستن فرش در خانه


مراقب علائم لباسشویی باشید حتی اگر انتخاب مواد کمک قابل توجهی به فرآیند شستشو و نظافت می کند، باید به علائم شستشو نیز توجه کنید! در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد نوع تمیز کردن توصیه شده توسط تولید کنندگان فرش بیابید. همچنین باید دستورالعمل های اتوکشی و خشک کردن فرش را رعایت کنید. برای اینکه فرش مورد علاقه تان بتواند تا مدت ها با بهترین کیفیت همراه شما باشد، توصیه می کنیم دستورالعمل شستشو را رعایت کنید.

فرش قالیشویی


شستشوی فرش

 در ماشین لباسشویی احتیاط! همه فرش ها شستشو را تحمل نمی کنند. بنابراین به دستورالعمل های نظافت پشت فرش دقت کنید و دستورالعمل های سازنده را دقیقا رعایت کنید. اگر فرش شما می تواند در ماشین لباسشویی برود، حتما باید بررسی کنید که در چه دمایی و با کدام ماده شوینده. همچنین روی برچسب باید قید شود که آیا فرش قابل ریسندگی است یا خیر. اگر یک یا چند مورد از این جزئیات را گم کرده اید، بهتر است فرش را به یک قالیشویی حرفه ای ببرید. قطعات با کیفیت و با ارزش معمولاً فقط باید به صورت حرفه ای تمیز شوند.


چگونه فرش خود را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

 آیا برچسب لباسشویی را بررسی کرده اید تا مطمئن شوید فرش شما قابل شستشو با ماشین لباسشویی است؟ سپس می تواند برود: بررسی کنید که آیا فرش شما در درام ماشین لباسشویی جا می شود یا خیر. برای جلوگیری از آسیب، هنگام انجام این کار مراقب باشید و از سفت شدن و کشیدن بیش از حد خودداری کنید. محل مناسبی را برای خشک کردن فرش پیدا کنید زیرا بسته به اندازه و جنس فرش در هنگام خیس شدن می تواند بسیار سنگین و غیر قابل انعطاف باشد. فرش را جاروبرقی بکشید تا هرگونه کثیفی بزرگ از بین برود. قبل از شستشو، فرش را از نظر لکه های سرسخت بررسی کنید و از قبل آنها را درمان کنید. ما در مقاله خود در مورد تمیز کردن فرش و از بین بردن لکه ها بررسی کرده ایم که چگونه این کار برای شما بهترین کار را انجام می دهد. اگر فرش شما دارای پارچه های بلند یا حاشیه هایی است که ممکن است در ماشین لباسشویی گیر کند، بهتر است از کیسه لباسشویی استفاده کنید. دمای توصیه شده را تنظیم کنید و مواد شوینده مشخص شده را در ترکیب با چرخه شستشو که مطابق با دستورالعمل های سازنده است انتخاب کنید. هر فرش را جداگانه بشویید و منسوجات دیگری اضافه نکنید، زیرا این تنها راه تضمین این است که هیچ الیاف خارجی نمی تواند خود را به الیاف فرش بچسبد و ساختار آن را تغییر دهد. مهم: هرگز فرش را بعد از شستن در خشک کن قرار ندهید! در عوض، جایی را پیدا کنید که فرش را آویزان کنید و اجازه دهید به آرامی خشک شود. مهم است که رطوبت بتواند به طور یکنواخت خارج شود، زیرا این تنها راهی است که الیاف فرش شکل اصلی و یکنواخت خود را حفظ می کند. برای سرعت بخشیدن به این فرآیند، می توانید قبل از آویزان کردن فرش، برای مدت کوتاهی با یک برس نرم آن را بیرون بکشید. سپس فرش را روی یک قفسه خشک کن آویزان کنید. همچنین در هنگام خشک کردن مراقب تابش مستقیم نور خورشید باشید، زیرا ممکن است باعث محو شدن رنگ ها شود.


فرش ها را در وان حمام بشویید

اگر طبق دستورالعمل سازنده، فقط مجاز به شستن فرش با دست هستید – مخصوصاً در مورد فرش های بزرگتر با الیاف مختلف – وان حمام کمکی ضروری است. نکته: اگر این تصور را دارید که فرش شما خاکستری به نظر می رسد بدون اینکه کثیفی قابل توجه باشد، مسواک زدن فرش به طور کامل اغلب کمک می کند. این کار حتی گرد و غبار عمیق را از بین می برد و ممکن است فرش شما را از شستشوی سخت نجات دهد.

فرش


چگونه فرشم را در وان بشوییم؟

 اگر لیست لباسشویی آن را تأیید کرد، می توانید فرش خود را در وان حمام بشویید. به این ترتیب انجام می شود: بررسی کنید که آیا شوینده انتخابی برای فرش مناسب است یا خیر. برای انجام این کار، آن را روی یک پارچه تمیز و رنگ روشن بمالید و آن را روی سطح فرش در ناحیه ای نامحسوس بمالید. اگر فرش تغییر رنگ داد، فرآیند را لغو کنید و به جای آن فرش را به صورت حرفه ای تمیز کنید. فرش را در وان حمام قرار دهید و با احتیاط آن را با آب ولرم بپوشانید رطوبت باید به طور یکنواخت پخش شود. مواد شوینده یا پاک کننده را با برس پخش کنید. فشار زیادی وارد نکنید! بگذارید فرش چند ساعت در آب بماند. کف به دست آمده را کاملاً در جهت پرز فرش خارج کنید. این کار را تا زمانی که کثیفی به طور کامل پاک شود تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که مواد تمیز کننده بدون باقی ماندن هیچ گونه اثری شسته می شوند، در غیر این صورت کثیفی های آینده ممکن است سمج شوند. فرش را خشک کنید (همانطور که در بالا توضیح داده شد). هنگامی که فرش تمیز و خشک شد، باید آن را آغشته کنید تا از کثیف شدن مجدد محافظت شود. اسپری های اشباع پارچه های تجاری برای این کار مناسب هستند. حتماً قبل از اعمال اسپری روی قسمتی از فرش روی قسمتی از فرش که مشخص نیست آن را تست کنید و همچنین حتما از اسپری بدون فلوئور استفاده کنید. این تضمین می کند که هیچ بخار سمی وارد هوای اتاق نمی شود.


فرش ها را در لباسشویی بشویید

 اصولاً توصیه می شود هر دو سال یکبار یک فرش توسط متخصص تمیز شود. این تنها راهی است که تضمین می کند کثیفی های نامرئی مانند کنه های گرد و غبار خانگی یا پروانه های نساجی نیز پاک شوند. شستن یک فرش بزرگ در خانه به طوری که تمام کثیفی ها در واقع پاک شوند تقریبا غیرممکن است. در قالیشویی های حرفه ای ماشین های شستشوی مخصوصی وجود دارد که در آنها فرش ها نه تنها به آرامی بلکه به طور کامل تمیز می شوند. اگر شستشوی کامل را انتخاب کنید، این شامل حذف مکانیکی گرد و غبار از روی فرش، یک پیش شستشو که اثر خیساندن و حل کنندگی کثیفی دارد و یک شستشوی دستی هماهنگ می شود. به دنبال آن آبگیری موثر با استفاده از غلتک های فشاری و در نهایت خشک کردن ملایم انجام می شود. شما همچنین می توانید پس از آن پره فرش را آغشته کنید تا از کثیفی شدن آن در آینده محافظت کنید. حتی با وجود مشکلات بسیار خاص، مانند لکه های ناشناخته یا آلودگی شدید، به عنوان مثال به دلیل کپک، همیشه باید تمیز کردن حرفه ای انجام شود. قالیشویی ها درمان های خاصی را ارائه می دهند که اثر ضد عفونی کنندگی دارند و حتی می توانند بوی نامطبوع را خنثی کنند. و از همه مهمتر، اکثر خشکشویی ها خدمات تحویل و تحویل را ارائه می دهند.

1401


شستن فرش بایدها و نبایدها

 اکنون که می دانید چگونه فرش خود را بشویید، این کاملاً به شما بستگی دارد که از کدام روش استفاده کنید. لطفاً همیشه به مواد فرش و دستورالعمل‌های مراقبت کارخانه سازنده توجه داشته باشید و در عین حال به یاد داشته باشید که تمیز کردن خودتان هرگز نمی‌تواند جایگزین تمیز کردن توسط متخصص شود. بنابراین، در هر صورت موارد زیر صدق می کند: اگر می خواهید فرش خود را برای مدت طولانی نگه دارید، آن را به صورت حرفه ای در فواصل زمانی معین تمیز کنید، زیرا این تنها راه برای از بین بردن کثیفی های عمیق به طور موثر و مهمتر از همه بدون خطر است.

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *