آلرژی فصلی چیست؟ درمان آلرژی فصلی


آلرژی فصلی یکی از شایع ترین آلرژی ها در اروپا است که تقریبا نیمی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها از جمله بسیاری از آلرژی های تنفسی ناشی از آلودگی و آلرژن ها (علف ها، درختان، گیاهان دارویی) در هوا هستند. بهار و اوایل تابستان بهترین زمان‌های سال برای آلرژی به گرده است که معمولاً به عنوان “تب یونجه” شناخته می‌شود. اگر مستعد واکنش‌های آلرژیک مرتبط با گرده گل هستید، مهم است که اقدامات مناسب را سریع انجام دهید و بدانید چه داروهایی می‌توانند به تسکین علائم شما کمک کنند.

آلرژی


علائم واقعی آلرژی فصلی چیست؟

 واکنش آلرژیک عمدتاً روی چشم ها و بینی تأثیر می گذارد. این می تواند باعث ورم ملتحمه آلرژیک شود که می تواند منجر به قرمزی، آبریزش، سوزش و تحریک چشم شود. آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و سرفه های تحریک کننده. این علائم می تواند با باد بدتر باشد اما به طور کلی با باران شدید کاهش می یابد. ظهور این علائم باید شما را در مورد خطر ابتلا به آلرژی که می تواند در دوران کودکی ظاهر شود، اما در هر سنی نیز رخ می دهد، آگاه کند. اگر در مورد ظاهر علائم ماهیت آلرژیک نگران هستید، آزمایش خون نوع آلرژی به شما امکان تشخیص اولیه را می دهد. با این حال، در برخی موارد، برای اصلاح تجزیه و تحلیل آلرژن ها در منبع آلرژی شما، یک آزمایش پوستی لازم است.


چه اقدامات پیشگیرانه خوبی در داخل و خارج از کشور باید انجام داد؟

در اینجا چند روش خوب برای جلوگیری از بحران آلرژیک آورده شده است.

در خانه:

 تا حد امکان مرتب جاروبرقی بکشید.

 – تهویه هوا را ترجیحاً صبح زود یا اواخر عصر و هنگام بارندگی انجام دهید.

 – قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید و موهای خود را به طور سیستماتیک بشویید، زیرا علف تمایل به تجمع در آن دارد.

– بهتر است لباس های خود را در خانه آویزان کنید تا بیرون در باغ یا بالکن.

 – هنگام بازگشت از فعالیت های خارج از منزل، هنگامی که بیرون هستید و در شرف بازگشت به خانه هستید، لباس های خود را عوض کنید.

به سمت بیرون:

– در روزهای آفتابی که هوا مساعد است از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید. – از چمن زنی خودداری کنید زیرا این کار باعث افزایش میزان آلرژن ها در هوا می شود.

 – با پنجره های بسته رانندگی کنید.

 – تا حد امکان از شنا در استخر خودداری کنید زیرا کلر می تواند اثرات تشدید کننده ای داشته باشد.


همچنین توجه داشته باشید که انواع مختلفی از گرده ها از درختان یا علف ها به وجود می آیند. گرده موجود در ابتدای سال تا اردیبهشت ماه عمدتاً از درختانی مانند زبان گنجشک، بلوط، توس یا سرو می آید. در طول فصل تابستان، گرده ها عمدتاً از علف ها به دست می آمد. برخی از گرده ها تهاجمی تر از سایرین هستند، مانند توس و خاکستر که در اینجا در لوکزامبورگ بسیار رایج هستند. بنابراین هنگام بیرون رفتن باید مراقب باشید و از مناطقی که درختان زیاد است خودداری کنید.

فصلی


درمان دارویی بهتر است یا طبیعی؟

برای بدخیم ترین آلرژی ها، بهتر است با یک پزشک یا متخصص آلرژی وقت ملاقات بگیرید که قطره های چشمی، اسپری بینی، آنتی هیستامین ها و یا کورتیکواستروئیدها را تجویز می کند. آنتی هیستامین ها (خوراکی یا بینی) مستقیماً روی تورم و خارش اثر می گذارند، در حالی که کورتیکواستروئیدهای موجود در سوسپانسیون های بینی التهاب مخاط بینی را کاهش می دهند. از مصرف بیش از حد منظم چنین درمان هایی خودداری کنید، زیرا می توانند عوارض ناخواسته ای مانند خونریزی بینی ایجاد کنند، حتی اگر فقط برای چند روز مصرف شوند. راه حل دیگر می تواند حساسیت زدایی (ایمونوتراپی خاص یا واکسن درمانی) باشد که بر اساس اصل یک واکسن عمل می کند. ایده این است که ماده حساسیت زا را به بیمار معرفی کنیم تا بدن بتواند به آن عادت کند. در صورت تداوم علائم ممکن است نیاز به درمان های تقویت کننده باشد. بنابراین تشخیص Aa توسط متخصص آلرژی ضروری است زیرا حساسیت زدایی در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف منع مصرف دارد.

امتیاز شما به این نوشته:
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *